گردو فاروج یک تغذیه بسیار مفید برای کوهنوردان در مسیر

گردو فاروج یا معمولی (Juglans regia L.) یک گونه درختی مهم از نظر اقتصادی است که در سرتاسر جهان به دلیل چوب با کیفیت بالا و آجیل خوراکی آن کشت می شود، تک پایه و هترودیکوگاموس است.

گرده افشانی باد و به شدت هتروزیگوت است.

محدوده بومی گردو معمولی نامشخص است، اما (ظاهرا) جمعیت های وحشی در زیستگاه های مساعد جدا شده در محدوده جغرافیایی گسترده ای از چین تا شبه جزیره ایبری رشد می کنند.

به دلیل عدم قطعیت مداوم در مورد تعداد و مکان های پناهگاه برای J. regia، جمعیت فعلی ممکن است از پناهگاه در جنوب اروپا، بالکان، کوه های کارپات، آناتولی، کوه های زاگرس و حتی چین مشتق شده باشند یا نباشند.

Juglans regia یکی از اولین غذاهای درختی است که توسط انسان استفاده می شد. ارجاعات تاریخی استفاده از آن به ایران (7000 سال قبل از میلاد) برمی گردد.

تاریخچه تکاملی گردو معمولی (J. regia) در آسیا به عنوان یک تعامل پیچیده از جغرافیای زیستی، تغییرات آب و هوایی، و نیروهای انسانی پدیدار شده است.

گردو

همین نیروها احتمالاً تکامل گردو معمولی را در چین شکل داده اند.

انسان‌ها گردو را در امتداد جاده ابریشم و جاده سلطنتی ایران تجارت می‌کردند و ژن‌های رایج گردو را در میان موانع طبیعی و در فواصل طولانی جغرافیایی پراکنده می‌کردند.

برای مثال، مسیر شمالی جاده ابریشم شمالی از پایتخت تاریخی چانگان (در حال حاضر شیان، استان شانشی) سرچشمه می‌گیرد، از استان گانسو از طریق لانژو و دون‌هوانگ در امتداد کریدور هکسی می‌گذرد.

این جاده به سمت غرب در امتداد دامنه های شمالی کوه های تین شان شرقی منتهی می شد. چین شرقی (استان شاندونگ) و غرب چین (کوه های تین شان شرقی؛ ارومچی؛ استان سین کیانگ) را به هم متصل کرد و تبادل فرهنگی و کشاورزی را تسهیل کرد.

دیدگاه شما با موفقیت ثبت شد.

نظرتان را ثبت نمایید.

شماره همراه شما منتشر نخواهد شد.